Jak ocenić czy dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd? Zbliża się okres ferii zimowych, więc takie pytanie może się pojawić w głowach rodziców rozpatrujących pierwszy, samodzielny wyjazd dziecka.

Może Cię to zdziwi, ale dziecko gotowe na samodzielny wyjazd to przede wszystkim dziecko, które ma przygotowanych na to rodziców .

 

✅ Pierwszym krokiem, przed podjęciem decyzji o pierwszym wyjeździe dziecka, jest sprawdzenie czy organizator ma odpowiednie uprawnienia do prowadzenia działalności turystycznej.

– czy firma jest wpisana do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki? https://ewidencja.ufg.pl/webcenter/portal/ewidencja/ksiegi

Rejestr jest jawny i dostępny dla każdej osoby. Rejestr umożliwia zweryfikowania czy organizator posiada wymagany wpis do rejestru organizatorów turystyki oraz obowiązujące zabezpieczenie finansowe np.: na wypadek swojej niewypłacalności.

– czy obóz lub kolonia jest zgłoszony do właściwego Kuratorium Oświaty i znajduje się w prowadzonej przez MEiN Bazie Wypoczynku https://wypoczynek.mein.gov.pl/ ? Obóz lub kolonia powinien być zgłoszony do bazy nie później niż 21 dni przed wyjazdem.

 

✅ Kolejnym krokiem jest ustalenie jaka jest idea wyjazdu, program oraz kim są osoby, które będą się zajmować Twoim dzieckiem?

Jeśli czujesz, że wartości, na które powołuje się organizator i ogólny klimat jest Ci bliski – to już bardzo wiele. Ale jeśli znajdzie się coś, co nie do końca pokrywa się w Twoim wyobrażeniami, warto zdjąć różowe okulary i otwarcie rozmawiać z organizatorem, dowiadywać się, pytać i sprawdzać. W końcu oddajesz dziecko obcym ludziom. Lepiej przekonać się o wszelkich różnicach przed wyjazdem niż dopiero gdy dziecko będzie 400 kilometrów od Ciebie.

 

✅ Następny krok to ustalenie warunków współpracy z wybraną firmą. Przeczytaj uważnie umowę i regulamin. Zastanów się, czy jesteś gotowa na takie warunki? Jeśli pojawią się tam zapisy, z którymi się nie zgadzasz sprawdź przed wyjazdem czy są negocjowalne. Organizatorzy często zawierają w nich informacje na temat roli rodzica (np. możliwość lub brak możliwości kontaktu telefonicznego, zasady odwiedzin, informacja o przedmiotach jakie będą potrzebne/zabronione na wyjeździe). Po rozpoczęciu obozu postępuj zgodnie z umówionymi zasadami. Brak współpracy nawet jednego rodzica może spowodować, że na obozie pojawiają się różne standardy i zamiast opiekować się dziećmi, kadra będzie musiała poświęcać czas na negocjacje z rodzicami.

 

✅ Czy wytrzymasz bez dziecka?

Wielu rodziców obawia się, że dziecko będzie podczas obozu bardzo tęsknić. To realna obawa. Część dzieci tęskni i potrzebują wsparcia uważnych i wyregulowanych emocjonalnie dorosłych. Od tego są opiekunowie i kadra.

Natomiast inną i równie częstą sytuacją jest tęsknota rodziców za dziećmi. I tutaj bardzo ważne jest to, aby nie obarczać tą tęsknotą dzieci. Warto poszukać sobie innego dorosłego, który będzie mógł cię wesprzeć. Może to być partner_ka/koleżanka/inny rodzic lub organizator.

U nas taką osobą do kontaktu, na wyjazdach jest Magda Napora- zawsze można do niej zadzwonić, a ona opowie o tym co się dzieje na obozie, pomoże się wyregulować, doradzi. Intensywne telefony do dziecka, dadzą mu odczuć tęsknotę i mogą zakłócić wypoczynek podczas tego pierwszego, samodzielnego wyjazdu.

 

✅ Zaufanie w trójkącie dziecko-rodzice-organizator.

Dzieci, które pierwszy raz wyjeżdżają na obóz mają różne wyzwania. Mogą to być na przykład: inny smak zupy pomidorowej, kilkuosobowy pokój, wczesna pobudka lub czas bez elektroniki. Bywa, że młodzi nie zdają sobie sprawy, co ich rozregulowuje i od razu dzwonią do domu, w płaczu. Opowiadają rodzicom o tym wszystkim, co im się nie podoba, chcą wracać. Rodzic nie dostaje w tym momencie informacji o radosnych chwilach i super zabawach w jakie jego dziecko się angażowało. Bo w tym momencie jest źle, najgorzej. Ważne jest, by wysłuchać. Ale także by ufać dorosłym, którzy są na miejscu, zachować spokój i przekazać go dziecku. Po takiej rozmowie zawsze można dowiedzieć się więcej od kadry i złapać pełniejszą perspektywę- pamiętajcie o tym!

Spanikowany rodzic nie będzie wsparciem. Wręcz przeciwnie: dołoży lęk i niepewność, co na odległość pomnoży tęsknotę i niepokój.

Dlatego tak ogromnie istotne jest by wyjazdy, na które wysyłacie swoje dzieci były z ludźmi, do których macie zaufanie i którym zawierzycie nawet w tych trudnych chwilach.

Bardzo dziękuję wszystkim rodzinom, które decydują się na nasze obozy. Dla mnie to duma, mega wzruszenie, wdzięczność, że czujecie się z nami dobrze, bezpiecznie. ❤️

DZIĘKUJĘ. DZIĘKUJEMY!

Część drugą artykułu znajdziesz na naszym FanPage na Facebooku oraz tu: https://obozydemokratyczne.pl/czy-moge-wyslac-dziecko-na-oboz-czesc-2/